9 grudnia 2015

Wakacje przez cały rok

Idealna aranżacja domu/mieszkania powinna pozostawać w zgodzie z jego otoczeniem. Wprawdzie coraz częściej można się spotkać z trendem zrywania z utrwaloną linią zabudowy, co niekiedy wygląda delikatnie mówiąc "niespecjalnie" (jak w prezentowanym poniżej projekcie), to jednak można obronić taki projekt jego własną stylistyką pasującą do naturalnego otoczenia.

Tak też postąpili projektanci w przypadku domu w Australii (Williamstown), usytuowanego przy piaszczystej plaży. Silne nawiązanie wnętrza do krajobrazu jest ogromną zaletą tego projektu. 


Budynek stara się odwzorować głębię morza i połączyć ją ze wszystkimi strefami mieszkalnymi, zarówno z przodu jak i z tyłu domu. Kolejnym wyzwaniem było zapewnienie zabezpieczenia odkrytej przestrzeni od wiatrów i morskiej bryzy, tak aby można było wygodnie usiąść na zewnątrz, podziwiając okolice plaży, niezależnie od zmieniających się nastrojów pogodowych Melbourne.   
    
W wyniku wysiłku architektów każde pomieszczenie w domu zawiera wizualny łącznik do plaży, czy to kuchnia, jadalnia, miejsce dla rodziny i salon - łącznik ten osiągnięto dzięki szklanej fasadzie i tarasom. Aranżacja przestrzeni została celowo otwarta, nadano jej charakter relaksacyjny, wywołujący uczucie "wakacji w domu".


Materiałem szeroko stosowanym w projekcie jest wapień, stanowiący nawiązanie do piasku z plaży, zapewniający przeciwwagę i niezbędne ciepło w kombinacji z drewnem.

Sentencja "Wakacje przez cały rok "- nabiera w świetle tego projektu nowego znaczenia. 
Projekt od Steve Domoney Architecture1 komentarz: