28 grudnia 2015

Polskie projekty i realizacje cz.III

W poprzednim poście z tej serii próbowałam rozprawić się z dylematem Budowa czy zakup gotowego domu? Temat sam w sobie nie był i nie jest łatwy, a podjęcie właściwej decyzji można śmiało uznać za arcytrudne działanie.
 
Jednakże sama decyzja o budowie to chyba tylko połowa sukcesu. W następnej kolejności trzeba przecież wybrać projekt domu, w którym będziemy chcieli mieszkać przez co najmniej kilka kolejnych lat. Dlatego też projekt powinien być w miarę uniwersalny lub stricte dopasowany do naszego gustu.
 
Dla fanów klasyki prezentuję dziś Projekt domu jednorodzinnego Stylowy 2 WAW1019
 

 
Wybrałam go przede wszystkim z tego powodu, że jest mi bliski. Dlaczego? Ponieważ nasz jest bardzo podobny, aczkolwiek detale znacznie się różnią ;)
 

O projekcie można powiedzieć, że jest to koncepcja nowoczesnego domu o tradycyjnej i stylowej formie. Istotnym jest, że projekt ten oferuje bogaty program funkcjonalny uwzględniający dwustanowiskowy garaż i maksymalnie wykorzystujący przestrzeń na poddaszu. Docenić należy także ponadczasowość wyglądu podkreśloną szlachetnymi materiałami wykończeniowymi. Elewacja została ozdobiona kamiennymi płytami, a dodatkowo od strony ogrodu wykorzystano elegancką żaluzję. Dom jest bardzo dobrze doświetlony dzięki licznym przeszkleniom, a dodatkowo nad jadalnią mamy otwartą przestrzeń na piętro.
Wewnątrz:
Pierwszym istotnym elementem (dla mnie) tego projektu jest przestronny salon oraz osobna jadalnia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względów praktycznych. Stół w salonie zaburza bowiem charakter pomieszczenia i wymaga dość szybkiego sprzątania po posiłku (czy można wyobrazić sobie relaks na sofie podczas gdy na stole tuż obok zalegałyby resztki po obiedzie?). Dlatego też mówimy zdecydowane TAK dla jadalni poza salonem. Dodatkowo zrezygnowano w tej części ze stropu na poziomie pietra, dzięki czemu jadalnia, pomimo niewielkich rozmiarów, sprawia wrażenie przestronnej.
 
Kolejnym plusem jest gabinet na parterze i to blisko wejścia do domu. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszeni do pokazywania domu osobom, z którymi nie utrzymujemy bliskich kontaktów.  
 
Uwagę zwracają także jednobiegowe schody, stanowiące alternatywę dla "pudełkowych" klatek schodowych oraz dające możliwość wykazania się innowacyjnością.Na piętrze zaaranżowano dość ciekawy układ pomieszczeń. Do sypialni przypisana jest garderoba oraz własna łazienka (która z Pań by nie marzyła o takim rozwiązaniu?).  Do strefy komunikacyjnej przylega kącik roboczy. Rozwiązanie intrygujące, aczkolwiek nie jestem pewna co do jego praktycznego wykorzystania. Macie jakieś pomysły w tym zakresie?

Poniżej załączam także przykładowe wizualizacje wnętrza:

Reasumując zalety projektu: pełny program funkcjonalny z garażem dwustanowiskowym, nowocześnie zaaranżowane wnętrze z pustką nad jadalnią, odrębna strefa masterbedroom na poddaszu, stylowa i ponadczasowa prezencja z nowoczesnymi akcentami.
 
Wydaje mi się, że powyższy projekt rzucił też nowe światło na mój dom i koncepcję w jego urządzaniu (a także cenne inspiracje do etapu odświeżania elewacji). Mam nadzieję, że i dla Was będzie on w jakimś stopniu inspiracją.

2 komentarze:

  1. Od zawsze marzyłam o takim domu :) W tyk roku moje marzenie się spełni. Ruszyliśmy z budową w zeszłą wiosnę, więc niedługo będziemy się wprowadzać. Zostało nam kilka pomieszczeń do wykończenia, więc jest naprawdę nieźle. Jeżeli również jesteście w podobnej sytuacji, to tutaj - strona www znajdziecie naprawdę dobrej jakości elementy instalacji elektrycznych. Może się Wam to przyda.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o fajne źródło inspiracji, to polecam - https://inzynierowie.pl/
    Możecie się tak naprawdę sporo dowiedzieć, a ogólnie wszystko poszło w dobrym kierunku.

    OdpowiedzUsuń