8 grudnia 2015

Polskie projekty i realizacje cz.II - Budowa czy zakup gotowego domu?

Nawiązując do zapoczątkowanej ostatnim postem serii promującej nasze rodzime projekty i realizacje, chciałabym tym razem zaprezentować coś dla tych, którzy są na etapie decyzji:


Budowa czy zakup gotowego domu?


Podstawowym czynnikiem determinującym nasz wybór w powyższym zakresie jest jaki czas.
 
Czy mamy gdzie mieszkać przez najbliższe 2 lata? Wyjaśnienia wymaga, iż nie warto się oszukiwać, że dom zostanie wybudowany i wykończony w 12 miesięcy. Pomimo wprowadzonych w bieżącym roku pewnych ułatwień administracyjnych (dotyczących braku konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę dla wybranych projektów), należy zaopatrzyć się w całą masę innej dokumentacji (projekt domu, przyłącza, umowy).
 
A skoro mowa o projekcie - w internecie dostępne są portale oferujące w jednym miejscu potężny zbiór gotowych projektów. Przeglądając te strony zwróciłam uwagę na projekt domu jednorodzinnego E-122 WAX1024. Elewacja kojarzy mi się bowiem z włoską willą, dopasowaną do polskiego klimatu i uroku naszego kraju.
Wprawdzie drewno na elewacji wymaga większych nakładów finansowych, jednakże niezaprzeczalnie dodaje uroku każdej konstrukcji. Zatem jeżeli możemy sobie pozwolić na taki luksus - to z pewnością warto. Dzięki użyciu m.in. kamienia i drewna, dom prezentuje się jak elegancka rezydencja.
 
Prezentowany dom jest projektem z pełnowymiarowym piętrem. Zaletą jest z pewnością taras przy sypialni na piętrze (w omawianym projekcie przewidziano dwa tarasy, jednakże w pełni użytkowym może być według mnie tylko ten od strony ogrodowej, a to ze względu na walory estetyczne - picie kawy z widokiem na ulicę nie jest zbyt atrakcyjne w mojej ocenie, aczkolwiek wszystko zależy z pewnością od okolicy).  Zanim przejdziemy do dalszego opisu - warto zapoznać się z rzutem pomieszczeń:


Na parterze zaplanowano przestronny salon z jadalnią. W centralnym miejscu umieszczono kominek. W stosunku do projektu zmieniałbym jednak układ mebli i zastanowiłabym się nad miejscem dla kominka. Jeżeli jesteście na etapie budowy, to z pewnością plan salonu i umiejscowienie paleniska należy poddać głębszym analizom - tak by dostosować pomieszczenie do swoich preferencji (wybór głównego miejsca dla kominka lub telewizora - w mojej ocenie nie powinny być obok siebie, a już tym bardziej nie jedno pod drugim - dlatego też za wyraźne rozgraniczenie tych elementów omawiany projekt ma u mnie duży plus). 
 
 
Z jadalnią graniczy półotwarta kuchnia ze spiżarnią. Spiżarnia to bardzo przydatne miejsce i schowek! Czasem warto mieć takie pomieszczenie nawet kosztem metrażu w kuchni.
 
Kolejnym plusem jest gabinet na parterze. Wprawdzie jest dość oddalony od wejścia - dlatego jeżeli chcielibyście przyjmować w nim obce osoby - można by wprowadzić modyfikację i umieścić go na tyle blisko drzwi frontowych jak tylko się da.  
  
Mamy tu także niewielką łazienkę z prysznicem - istotny element, albowiem po pracy w ogrodzie nie trzeba przemierzać całego domu i strzepywać piachu na piętrze :).

I ostatecznie garaż: metraż podobny do mojego - a zatem dwustanowiskowy. Jednakże, stosunkowo ciasny (jeżeli samochody mają dłuższe drzwi). Dodatkowa zaleta - pomieszczenie techniczne. Dzięki niemu jest mniejsza szansa na szybkie "zagracenie" garażu, a zatem z pewnością warto wyznaczyć taką dodatkową przestrzeń.

Na piętrze znajdują się trzy sypialnie (dwie z balkonem/tarasem) oraz łazienka, także z prysznicem (może warto ją trochę powiększyć?). Na tym poziomie znajduje się również duża garderoba (moje marzenie...). Ilość pokoi jest wystarczająca dla trzyosobowej rodziny, która często przyjmuje gości.
  
Poniżej przykładowe wizualizacje, jak można zaaranżować omawianą przestrzeń (uwagę przykuwa obudowa kominka). Podkreślenia wymaga, iż dzięki dużej ilości przeszkleń dom jest dobrze naświetlony i wydaje się być wygodnym i przestronnym wewnątrz.
Jeżeli ww. projekt skłania Was do budowy domu, to wracając do pytania, które zostało zadane na wstępie, trzeba jeszcze niestety rozważyć, czy mamy czas nadzorować prace budowlane, albo czy mamy osobę, której w 100% można zaufać i powierzyć to zadanie? Z własnego doświadczenia, które dotyczy tylko prac wykończeniowych, mogę wskazać, że wykonawcy bardzo często wybierają drogę na skróty w trakcie pracy. Jeżeli dany element projektu jest zbyt czaso- i pracochłonny - są w stanie samodzielnie podjąć decyzję o jego zmianie. O ile w przypadku szafki nie jest to jakiś dramat i można w każdej chwili zażądać nowej, o tyle w przypadku np. instalacji w łazience - wprowadzanie zmian do wykonanych już prac będzie problematyczne i ponownie - czasochłonne. A zatem - kto będzie pilnował niemalże codziennie wykonawców?
 
Dopiero po odpowiedzi na powyższe zagadnienia przychodzi temat kosztów. Na stronie opisanego wyżej projektu widnieje informacja, iż orientacyjny koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym bez instalacji wynosi  238.547,00 zł. Z kolei technologia budowy domu przedstawia się następująco:          

Ściany: 25 cm ceramika + 18 cm styropian. Strop: wylewany żelbetowy. Pokrycie dachowe: dachówka cementowa. Ocieplenie posadzki na gruncie: 20 cm styropian. Ocieplenie dachu: 25-30 cm wełna mineralna. Stolarka okienna: drewniana. Wykończenie zewnętrze: kamień, płytki klinkierowe lub drewno.  
 
Doprowadzenie do stanu deweloperskiego (a zatem z instalacjami, tynkami wewnętrznymi) to koszt rzędu ok. 100.000,00 zł. Oczywiście wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań i jakości produktów. Może być to zatem nawet i 150.000,00 zł lub więcej. Do tego kwestia wykończenia domu choćby w podstawowym zakresie (a zatem nie wszystkie sypialnie), ale przy użyciu produktów co najmniej średniej jakości - kolejne 100.000,00 zł.
 
I oczywiście działka. Ta kwestia jest jednakże na tyle indywidulana, że nawet nie będę podejmować tematu tych kosztów.
 
Koszt budowy domu jest w takim razie zbliżony do kosztu zakupu gotowego domu (porównując ceny ofertowe na portalach z nieruchomościami na sprzedaż). Wszystko zatem sprowadza się do pytania: czy mamy czas na budowę? My niestety nie mieliśmy, stąd też zakup gotowego domu i domniemana zgoda na pewne odstępstwa od wymarzonego projektu.

17 komentarzy:

 1. Niesamowity projekt. Robi wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 2. www.cromadex.pl ma dobrą ofertę farb. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie wyobrażam sobie budowy domu – za wiele formalności należy spełnić oraz za dużo pracy to wymaga. I dlatego, dość intensywnie rozglądam się za mieszkaniem we Wrocławiu, w którym mógłbym zamieszkać. Zastanawiam się, czy nie skorzystać z oferty tego dewelopera: https://vantage-sa.pl/atrakcyjne-nieruchomosci-wroclaw/. Czy kiedykolwiek o nim słyszeliście?

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Budowa domu to nie lada wyzwanie. I dla właścicieli i dla firmy która się takiej pracy podejmuje. Teraz często właściciele na budowę wynajmują maszyny od innych spółek. I na czas budowy właśnie z takich korzystają. Na pewno na https://www.drial.pl/ można takie zamówienie złożyć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super... Mnie niedługo czeka budowa domu , także chętnie zaczerpnę tutaj świeżych, ciekawych propozycji. Już w sumie mam masę pomysłów na swój przyszły dom. Także polecam ten artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Faktycznie same projekty są bardzo ładne i ja również jestem zdania, że jak najbardziej warto je zrobić raz i porządnie. W takiej sytuacji z pewnością przyda się oprogramowanie dla budownictwa https://oprogramowaniedlabudownictwa.pl/ które znacząco ułatwi pracę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja właśnie myślę o ogarnięciu domowego biura. Zainspiraował mnie do tego ten artykuł https://domzikely.pl/blog/jak-urzadzic-domowe-biuro/ Przyda mi się przestrzeń do pracy w której nikt nie będzie mi przeszkadzał.

  OdpowiedzUsuń
 11. uaaa niezły projekt. Marzenie.

  OdpowiedzUsuń
 12. test http://onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. test [url="https://onet.pl"]onet.pl[/url]

  OdpowiedzUsuń
 14. OK, no to przy okazji - https://motocontroler.com/sprawdzanie-auta-warszawa/
  Take sprawdzenie samochodu przed zakupem ma sens? W Warszawie? Da się wykryć poważniejsze uterki>

  OdpowiedzUsuń
 15. Usługi kominiarskie odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa i efektywności naszych domowych systemów grzewczych. Kominiarz jest specjalistą, który przeprowadza regularne inspekcje, czyszczenie i konserwację kominów. Dzięki temu możemy uniknąć problemów takich jak zatory, pożary kominowe czy niewłaściwe spalanie. Jeśli szukasz profesjonalnych usług kominiarskich w Warszawie, odwiedź stronę https://kominiarz.warszawa.pl/.

  OdpowiedzUsuń