15 grudnia 2015

No i ten hamak...

Pamiętacie niedawno przedstawiony projekt TRUE APARTMENT? Był minimalistyczny, nowoczesny, a jednak ciepły i przytulny. Ja nie potrafię o nim zapomnieć. Dlatego też:

 Hamak w domu trafia na moją listę must have.

Co do zasady, odpowiednio dobrany, będzie pasował  do wnętrza w każdym stylu - rustykalnego, sielskiego  czy nawet właśnie minimalistycznego. Charakter naszego idealnego hamaka zależy od materiału z jakiego jest wykonany. Propozycji jest naprawdę wiele,  możecie wybierać m.in. pośród prostych tkanin, plecionych sznurków czy wzorzystych materiałów. 
Poniżej znajdziecie krótką, zapożyczoną charakterystykę najpopularniejszych rodzajów hamaków: 
  • hamaki brazylijskie – wykonane z bawełnianego płótna i frędzli;
  • hamaki ekwadorskie – zrobione są z ręcznie wykonanych materiałów, a ich cechą charakterystyczną jest bogactwo kolorów; 
  • hamaki kolumbijskie – mogą na nich zmieścić się nawet dwie osoby, ponieważ hamaki te mają dużą powierzchnie;
  • hamaki meksykańskie – zrobione są z drobno plecionej siatki.
Źródło: Pinterest

A teraz trochę historii:

Hamak pojawił się w Europie dzięki - Krzysztofowi Kolumbowi. Ten z kolei poznał go na Karaibach, gdzie był powszechnie używany. Wynalazek zyskał uznanie wśród marynarzy, którzy zaczęli go powszechnie wykorzystywać na statkach.

Obecnie w wielu regionach Ameryki hamaki są najpopularniejszym rodzajem łóżek.

Zamocowanie hamaku w mieszkaniu nie jest trudne, wystarczy znaleźć w pomieszczeniu idealne miejsce i zamontować na ścianie odpowiednie haki, które utrzymają nasz ciężar. By przyjemnie korzystało się z hamaka, odległość między punktami mocowania powinna wynosić ok. 80% całkowitej długości hamaka i powinien on wisieć nie mniej niż 30 cm nad podłożem. 

Źródło: Pinterest



Dla tych, którzy nie chcą robić dziur w ścianach, polecam alternatywę - wolnostojący hamak. Zajmuje on jednak dość dużo miejsca - co z pewnością trzeba wziąć pod uwagę.
Źródło: Pinterest

Gdyby jednak było nam szkoda przeznaczać tyle miejsca na konstrukcję, warto rozważyć wówczas opcję fotela hamakowego, który jest połączeniem huśtawki i hamaku. Tutaj także możecie wybrać rozwiązania pasujące do różnych stylów aranżacji i zawieszać je w  różnych miejscach np. w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym.  

Jak już z powyższego wynika, istnieje wiele rodzajów hamaków. Mogą różnić się materiałem użytym do ich wykonania, rozmiarem, a nawet kształtem. Wszystkie te cechy powinniśmy uwzględnić w zależności od tego, gdzie hamak ma wisieć i do czego służyć.

W przypadku rozmiaru należy podjąć decyzję, dla ilu osób instalacja ma być  przeznaczona. Wygodny hamak jednoosobowy  powinien mieć co najmniej 140 cm szerokości, dwuosobowy – 160 cm. Dla całej rodziny wystarczy materiał o szerokości 180 cm. Co do zasady, im większa powierzchnia leżenia, tym wygodniej (analogicznie jak z łóżkiem), aczkolwiek pod uwagę trzeba wziąć związaną z tym trudność wchodzenia i schodzenia:). Koniecznym elementem powinny być także poduszki, a w chłodniejsze dni ciepły koc. Wówczas mamy zapewniony pełny relaks.

Dodatkową wygodę i ułatwienie w korzystaniu z hamaka zapewniają drążki stabilizujące materiał na jego końcach. Jest to jednak kwestia dość subiektywna, gdyż są tacy, którzy wolą hamak w jego "naturalnym" wydaniu.

Z kolei w kwestii materiału... W internecie znalazłam krótką rozprawę o tym:
"Hamak z siatki to doskonałe rozwiązanie na lato – materiał pozwala na swobodny przepływ powietrza i zapewnia przyjemny chłód. Sznurki mogą niestety być nieprzyjemne dla osoby odpoczywającej w krótkich spodenkach lub spódnicy. Dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, żeby wykonane były z naturalnego materiału i żeby oczka siatki były jak najdrobniejsze.
Hamak z tkaniny jest znacznie przytulniejszy niż z siatki, zapewnia też więcej ciepła. Wytrzymałe płótno to również doskonały materiał na hamak do spania. Latem, szczególnie w słońcu, taka tkanina szybko się jednak rozgrzewa. Trzeba też chronić go przed deszczem – w ściśle tkanym materiale może gromadzić się woda."

Osobiście się nie zgadzam z powyższym. Hamak z siatki kojarzy mi się z uciskającymi sznurkami i przelatującymi przez nie przedmiotami (np. okulary). 

Mój hamak ma bawełnianą leżankę, która jest bardzo wytrzymała, wygodna, przepuszcza powietrze, a woda po deszczu zawsze szybko wysycha. Polecam każdemu! 



Gotowi zatem na chwilę relaksu w domu?
U mnie po sezonie letnim hamak będzie zawsze wracać właśnie do domu - z dedykacją dla jesiennych i zimowych wieczorów.



3 komentarze:

  1. zawsze marzył mi się hamak w mieszkaniu, niestety zajmuje dużo miejsca, więc zdecydowaliśmy eis na fotel wiszący :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Piekne hamaki <3 Ja ostatnio bardzo ladny znalazlam na stronie flhf.com.pl :)
    Mam plan aby kupic taki teraz i dac go do pokoju, a pozniej dac go do ogrodka :) Wg mnie bedzie to swietne rozwiazanie :)

    OdpowiedzUsuń