16 września 2015

Sztuka aranżacji

Po tym jak trafiłam na stronę VascoART dzięki apartamentowi w Sea Towers, zaczęłam przeglądać inne edycje tego konkursu. Moją uwagę zwróciła koncepcja, która zajęła III miejsce w 9 edycji.
 

Projekt obejmuje "Dom w górach", zlokalizowany w Małopolsce. Z salonu połączonego z aneksem kuchennym rozciąga się widok na górską dolinę. Wyraźne geometryczne rozdzielenie przestrzeni kuchennej i dziennej  czyni wnętrze niebanalnym, znacznie wyróżniającym się na tle innych projektów. U odbiorcy (a przynajmniej u mnie) powstaje wrażenie, że cały projekt jest dziełem sztuki. Opis ze strony e-aranżacje.pl oddaje w pełni uczucia, jakie wywołuje omawiana koncepcja:

"Aneks kuchenny zamknięty w geometrycznej formie zdecydowanie wydziela wizualnie kuchnię a jednocześnie sprawia, że staje się ona kolejnym elementem we wnętrzu - futurystyczną "rzeźbą" o dynamicznej formie. Doskonale w tym zestawieniu sprawdzają się materiały odwołujące się do natury: beton (współczesny kamień) oraz drewno - mające silny związek z tradycją miejsca. Łącznikiem tych dwóch funkcjonalnych przestrzeni - salonu oraz kuchni - jest stół, usytuowany na granicy stref, wokół którego skupia się życie w domu. Wokół niego zamiast designerskich form krzeseł wykorzystano tradycyjne góralskie siedziska poddane renowacji, a w celu nadania im nowoczesnego charakteru, polakierowane na czarno. Wnętrze salonu jest minimalistyczne. Znajdują się w nim tylko niezbędne sprzęty: stół, sofy, kominek oraz niebanalna forma kuchni. (...)  Podobna zasada kształtowania przestrzeni, czyli kontrast form, została zastosowana w toalecie. Tutaj biała forma umieszczona jest w betonowym sarkofagu w który wkomponowano, podobnie jak w salonie, bloki skalne. Nadają one łazience niepowtarzalny charakter (...)".


 
Oczywiście przedstawiony dom należałoby w mojej ocenie traktować tylko jako koncepcję i inspirację, albowiem nie uwzględnia on pewnych praktycznych aspektów (nie jestem zwolennikiem pełnego widoku na kuchnię ze strefy dziennej oraz umiejscowienia jadalni w kuchni) - niemniej jednak nagroda w pełni zasłużona :)

5 komentarzy:

 1. Aranżacja to niebywała sztuka. W widocznych na zdjęciach inspiracjach osiągnięto świetny efekt. Ciekawie prezentuje się zastosowane oświetlenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, oświetlenie jest bardzo istotnym elementem każdego wystroju. Potrafi wyciągnąć projekt na wyżyny, aczkolwiek zdarza się, zwłaszcza jeśli koncepcja nie zostanie dobrze przemyślana, że może zniszczyć cały efekt pracy.

   Usuń
 2. Oświetlenie musi być przede wszystkim funkcjonalne i w 100% zaspokajać potrzeby. Na drugim miejscu trzeba stawiać estetykę i tematy związane z wystrojem. Bywa przecież tak, że pomieszczenia są niedoświetlone

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładna i stylowa aranżacja. Dużą rolę odgrywa nowoczesne oświetlenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najlepiej zrobisz jak popatrzysz za krzesłami na https://www.edinos.pl/krzesla . Moja znjaoma niedawno remontowała swój dom i zakupiła tam kilka mebli. Mają różne modele wiec dostosujesz pewnie coś do swojego wnętrza. Edytuj

  OdpowiedzUsuń